Cirkas
Vyriausybė – už įpareigojimą kasmet tikrinti dirbančių su vaikais teistumą

teistumaVyriausybė trečiadienį pritarė siūlymui įpareigoti darbdavius kasmet tikrinti, ar su vaikais dirbantieji nėra teisti už seksualinius nusikaltimus, o to nepadarius – skirti baudas.

Toks patikrinimas vyktų asmeniui pateikus neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą. Apie svarstymus jį įteisinti pradėta kalbėti pernai rugpjūčio pabaigoje. Dabar įstatymų pataisos keliaus į Seimą.

Kaip Vyriausybės posėdyje sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė, šiuo metu galiojantis teisinis reguliavimas yra nepakankamas.

„Yra labai mažas skaičius darbdavių ir paslaugų gavėjų, kurie prieš įdarbindami asmenį ar prieš pradėdami gauti paslaugas patikrina, ar šis asmuo nėra teistas dėl seksualinio pobūdžio nusikaltimų ar kitų tyčinių sunkių ir labai sunkių nusikaltimų“, – kalbėjo Monika Navickienė.

Kaip nurodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodo galiojimas turėtų būti tikrinamas ir savanorių, praktiką, stažuotę besiruošiančių atlikti atžvilgiu. Tą daryti siūloma kartą per metus, siekiant išvengti darbdavių apkrovimo papildomais įpareigojimais.

Aiškinamajame rašte taip pat nurodoma, kad siekiant palengvinti darbdaviams įgyvendinti tokią prievolę, numatoma įdiegti automatizuotą teistumo duomenų tikrinimą.

Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimais taip pat norima įtvirtinti draudimą dirbti su vaikais ne tik tiems, kurie apkaltinamuoju teismo nuosprendžiu buvo pripažinti kaltais, bet ir tiems, kurie padarė nusikalstamas veikas, bet buvo atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą, arba tokiu atveju, jei kaltininkas ir nukentėjęs asmuo susitaikė, taip pat esant lengvinančioms aplinkybėms.

„(...) arba jei asmuo padėjo atskleisti organizuotos grupės ar nusikalstamo susivienijimo narių padarytas nusikalstamas veikas, arba jei asmuo yra pranešėjas, siekiant užtikrinti (...) keliamus tikslus ir maksimaliai sumažinti riziką vaikams nukentėti nuo seksualinio smurto“, – teigiama dokumente.

„Prognozuojama, kad toks teisinis reguliavimas ne tik užtikrins, kad asmenims, kuriems turėtų būti taikomi apribojimai, bus pasunkintos sąlygos įsidarbinti ar teikti paslaugas srityse, susijusiose su vaikais, tačiau reikalavimas tikrinti periodiškai (...) užtikrins ir tai, kad asmuo net ir ateityje, jau įsidarbinus, nuteistas ar atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės dėl nusikaltimų, veikiant tokiam mechanizmui, turėtų netekti galimybės būti šalia vaikų“, – rašoma rašte.

Įstatymo pakeitime taip pat numatytas skubesnis reagavimas į policijos pareigūnų pranešimą apie galimą seksualinį smurtą prieš vaiką. Jame nurodoma, kad į tokį galimą pažeidimą turi būti reaguojama per vieną valandą.

Anksčiau spartesnė pagalba buvo numatyta reaguojant į vaiko buvimą jam nesaugioje aplinkoje.

Šio įstatymo pakeitimais taip pat numatoma detalizuoti specializuotos pagalbos galimai seksualinį smurtą patyrusiam vaikui poreikio vertinimą ir teikimą.

Tuo metu Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimu įvedamos baudos darbdaviui, jei šis nepatikrina, ar asmuo gali dirbti su vaikais.

Už nepatikrintą kodą būtų skiriamos nuo 300 iki 500 eurų siekiančios baudos. Didesnės baudos – nuo 3 tūkst. iki 5 tūkst. eurų – būtų skiriamos nustačius, kad organizacijoje dirba, stažuojasi, savanoriauja ar atlieka praktiką dirbti su vaikais dėl savo teistumo negalintis žmogus.

BNS nuotrauka

Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode