Marcinkevičius




Nesąžiningiems naudingų iškasenų eksploatuotojams priskaičiuoti 800 tūkstančių eurų mokesčių

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento specialistai, tikrindami naudingas iškasenas išgaunančius karjerus, nustatė aibę pažeidimų, o nesąžiningiems eksploatuotojams priskaičiavo mokesčių padidintu tarifu už daugiau kaip 800 tūkstančius eurų.

Naudingosios iškasenos Lietuvoje priklauso valstybei. Jų gavybą ir pardavimą galima vykdyti tik turint Geologijos tarnybos išduotą leidimą, žemės nuomos sutartį ir parengtą naudojimo projektą. Nustatyta tvarka iškasenos turi būti deklaruojamos ir mokami mokesčiai už išgautus gamtinius išteklius. Deja, ne visi verslininkai sąžiningai vykdo savo prievoles.

Pernai Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas atliko 76 patikrinimus. Nustatyta 11 administracinių ir 5 mokestiniai pažeidimai. Priskaičiuota nesumokėtų mokesčių už valstybinius gamtos išteklius už beveik 500 tūkstančių eurų.

„Karjerai buvo tikrinami nuolatos, tačiau anksčiau didžiausias dėmesys buvo kreipiamas ne į dokumentaciją, o į tai, ar yra vykdomos techninės karjerų eksploatacijos sąlygos, ar darbai atliekami pagal projektą. Nuo 2015 metų birželio 1 dienos, kai įkūrėme Mokesčių ir atliekų kontrolės skyrių, kontroliuojame ir tai, ar fiziniai ir juridiniai asmenys teisingai veda apskaitą bei apskaičiuoja mokesčius už taršą ir valstybinius gamtos išteklius“, - sako departamento direktorius Kornelijus Škiela.

Naujai įkurto skyriaus darbuotojų gretas papildė dvi ilgametę patirtį mokesčių administravimo srityje turinčios Šiaulių apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos specialistės. Vykdant karjerų ir kitų įmonių patikrinimus imta atidžiai tikrinti dokumentaciją ir mokestines deklaracijas. Nuo 2015 metų vidurio iki metų pabaigos buvo atlikta 16 juridinių asmenų ūkinės veiklos patikrinimų, kurių metu nustatyta 11 administracinių ir 5 mokestiniai pažeidimai. Už valstybinius gamtos išteklius buvo priskaičiuota daugiau kaip 300 tūkstančių eurų mokesčių padidintu tarifu.

„Priskaičiuotos mokesčių sumos – daugiau kaip 800 tūkstančių eurų per pusantrų metų - rodo, kad praktika į aplinkosaugą priimti kitų sričių specialistus pasiteisino. Per trumpą laiką sugebėjome atskleisti ilgus metus veikusias schemas, kurios nesąžiningiems verslininkams padėjo lobti iš valstybinių gamtos išteklių“, - pažymi K. Škiela.

Karjerus eksploatuojančios įmonės bei asmenys pagal numatytą tvarką privalo deklaruoti iškasenas ir deklaracijas pateikti Lietuvos Geologijos tarnybai ir VMI. Kaip paaiškėjo, šios deklaracijos ne visuomet sutampa. Pasitaiko atvejų, kuomet VMI pateikiami mažesni iškastų naudingų iškasenų kiekiai ir atitinkamai sumokami mažesni mokesčiai. Taip pat yra atvejų, kuomet Geologijos tarnyba išduoda leidimus vienos rūšies išteklių gavybai, tačiau VMI pateikiamos skirtingų iškasenų deklaracijos. Kaip, pavyzdžiui, žvyro karjeras deklaruoja, kad nemaža dalis yra iškasama smėlio, kurio mokesčio tarifas yra mažesnis.

Už netinkamai deklaruotas ar nedeklaruotas iškasenas yra paskaičiuojami mokesčiai padidintu tarifu. Įstatymas numato, kad nustatytas iškasenų tarifas dauginamas iš koeficiento 10. Nenorėdami mokėti 10 kartų didesnių mokesčių verslininkai Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento specialistų sprendimus skundžia teismui ir ieško būdų, kaip išsisukti.

Artūras Konderauskas

LR AM Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas

 

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode